Людям із порушенням зору
Побудовано на платформі
Повернутися до новин

Творчість Григорія Довженка поєднує міста

Події
24.04.2019

Хочеш для душі обновки

І полинуть серцем ввись?

Приїзди в Нову Каховку –

Містом-красенем пройдись…

                                            В.І. Смолій

23 квітня делегація міста Баштанка на чолі з міським головою Іваном Рубським відвідала дніпровську перлину ‒ місто Нова Каховка, щоб детальніше ознайомитись з творчістю земляка Григорія Довженка.

Нова Каховка ‒ молоде містечко на півночі Таврії, створене в 50-х роках минулого століття для будівельників Каховського гідровузла.

Всі споруди в місті зводилися за єдиним планом, нашвидкуруч, а тому вийшли одноманітними й невиразними. Щоб додати спорудам колориту та неповторності, до міста приїхав художник Григорій Довженко, послідовник школи бойчукістів. Разом із колегами Довженко створив 80 унікальних різьблених панно, що прикрасили стіни всіх будинків та змінили вигляд міста. Його твори стали унікальним мистецьким явищем, якому вже сучасники дали назву ‒ «кам’яні вишиванки».

Майстрам вдалося прикрасити кожну будівлю міста: від житлових будинків до шкіл та адміністративних будівель, ‒ всього близько 180 споруд. За ескізами Довженка були створені унікальні орнаменти, які не повторюються. Це виявляється в простоті й схематичності традиційних фігур, переплетених візерунках із зображенням птахів і рослин, а також в ідеї популяризувати українське мистецтво та поєднувати красу і буденність. Усі панно вийшли міцними, як камінь, завдяки чому і збереглися донині. Секрет міцності ‒ в особливому розчині штукатурки, рецепт якого винайшов і запатентував Григорій Довженко. Розпис по сирому тиньку на основі поліхлорвінілових синтетичних смол значно полегшував роботу майстрам, адже він застигав довше, ніж звичайний. На камені зображені переважно рослинні орнаменти, які відтворюють елементи української вишиванки.

Представників Баштанської громади гостино зустріли начальник відділу культури та туризму Новокаховської міської ради Наталя Зарудна та директор музею Віктор Васильєв та працівники Палацу культури.

Перше, що приємно вразило гостей в місті, це неперевершені будівлі Палацу культури та міської ради розташовані в центрі міста. Ознайомлення з Новою Каховкою розпочали з Парку культури, де мали можливість ознайомитись з архітектурною неповторністю Літнього театру, дізнались про особливості цієї споруди та її родзинки – «кам’яні вишиванки» на стінах анфілади театру та сцени. Разом з господарями відвідали приватний міні-зоопарк у розважальному комплексі «Казкова діброва».

Делегація мала можливість ознайомитись з неповторними витворами мистецтва видатного художника-монументаліста Григорія Довженка. Панно на будинках є своєрідною родзинкою, яка робить місто унікальним. У ході зустрічі міський голова Нової Каховки Володимир Коваленко запросив гостей відвідати урочистий концерт «Життя присвячене мистецтву», приурочений 120-й річниці з дня народження видатного митця. Під час виступу Баштанський міський голова Іван Рубський акцентував увагу на заходах на честь видатного земляка, які заплановані в місті Баштанка, запросивши мешканців Нової Каховки відвідати батьківщину Григорія Довженка. Всі учасники делегації отримали сувенірну продукцію міста, у яке варто завітати.

Звісно ж, перебуваючи в Новій Каховці, гості не знехтували чудовою нагодою ознайомитися з відомим в Україні та далеко за її межами підприємством ПАТ «Дім марочних коньяків «Таврія», унікальним місцем, де народжуються благородні напої.

Учасники делегації отримали море позитивної енергії, адже Нова Каховка – місто, що зберегло свою унікальну архітектуру та атмосферу, але водночас стрімко розвивається, підлаштовуючись під сучасні тенденції, працюючи в туристичному напрямку.