Оцінка прозорості бюджету Баштанської ОТГ
31 листопада 2019 року експерт програми DOBRE Олександр Мошнягул презентував попередні результати оцінювання рівня прозорості бюджетного процесу Баштанської об’єднаної територіальної громади.
У зустрічі взяли участь заступник міського голови Світлана Євдощенко, працівники фінансового відділу, структурних підрозділів виконавчого комітету міської ради.
Оцінювання прозорості місцевого бюджету та фінансового управління здійснювалося експертами Громадського Партнерства «За прозорі місцеві бюджети!» за унікальною Методологією оцінки прозорості місцевих бюджетів, яка включає 139 критеріїв і надає можливість комплексно оцінити рівень бюджетної прозорості будь-якої громади.
Експерти провели моніторинг забезпечення доступу громадськості до бюджетного процесу та інформування громадян з питань складання, розгляду, затвердження та виконання місцевого бюджету.
Критерії прозорості, визначені у Методології, не замкнені вимогами сьогоднішнього законодавства, вони окреслені значно вище нинішнього нормативного горизонту. Значна частина показників виходить за межі наявних обов’язкових процедур – ці показники демонструють значне випередження діючих в Україні стандартів, проте базуються на міжнародних стандартах та практиках забезпечення прозорості публічних бюджетів, які передбачають простоту, доступність та зрозумілість інформації про бюджет та бюджетні рішення для громадськості та можливості для участі громадян в бюджетних процесах.
Оцінювання проводилося за трьома складовими: відкритість бюджетного процесу, прозорість та інновативні практики.
За результатами незалежного експертного оцінювання бюджету на 2019 року в Баштанській ОТГ засвідчено високий рівень прозорості міського бюджету. Експерт відзначив ріст показників прозорості міського бюджету з 45% до 61%. Так прозорість зросла з 54% до 80%, відкритості ‒ з 62% до 76%, інновативних практик ‒ з 19% до 39%.
Спеціалісти міської ради отримали докладні рекомендації на майбутнє, реалізувавши які, вони зможуть значно покращити рейтингові показники бюджетної прозорості своєї громади. Частково ці рекомендації виконані вже сьогодні – так, наприклад, бюджетні звіти подаються в машиночитному форматі, що є один з важливих інструментів інновативних практик.
Немає сумніву, що й решту рекомендацій буде реалізовано так само успішно.