БОРОТЬБА З ТОРГІВЛЕЮ ЛЮДЬМИ
18 жовтня відзначається Європейський день боротьби з торгівлею людьми.
Торгівля людьми – наймасштабніший злочин, злочин проти людства, прояв сучасного рабства. Такі злочини належать до когорти транскордонних. Без координації зусиль міжнародної спільноти їх не можливо подолати. Наша держава разом із міжнародною спільнотою робить усе можливе, щоб мінімізувати ці найстрашніші злочини.
Торгівля людьми вважається особливо тяжким злочином в Україні та багатьох інших країнах. Стаття 149 Кримінального Кодексу України передбачає, що злочини, пов’язані з торгівлею людьми, караються позбавленням волі на строк від 3 до 15 років.
Чотири роки поспіль Україна перебувала в списку країн, які не відповідають мінімальним стандартам протидії торгівлі людьми і не здійснюють значних кроків у цьому напрямі. Завдяки новим підходам до кримінального аналізу та підготовки правоохоронців, а також скоординованій міжвідомчій роботі за рік Україна суттєво покращила результати протидії сучасному рабству та вийшла із групи ризику.
Минулий рік в Україні пройшов під егідою боротьби з торгівлею людьми і за цей час досягнуто значних позитивних зрушень. Завдяки реформі кримінального блоку, новим підходам до кримінального аналізу, Україна зробила прогресивний поступ щодо боротьби з цим жахливим явищем. Національне законодавство відкориговане, відповідно до міжнародних стандартів щодо боротьби торгівлею людьми.
Торгівля людьми – це злочин, жертвами якого можуть стати чоловіки, жінки і діти як з метою примусової праці, так і сексуальної експлуатації. Нині у світі понад 21 мільйон людей є жертвами примусової праці. Чоловіки, жінки і діти потрапляють до рук торговців людьми, як у власних країнах, так і за кордоном. При цьому страждають усі країни – і країна походження, транзиту, і країна призначення.
За оцінками Міжнародної організації з міграції, понад 230 тисяч українців постраждали від торгівлі людьми з 1991 року. Нині Україна є однією з основних країн походження постраждалих від сучасного рабства в Європі. Лише за останні 17 років Міжнародною організацією з міграції було надано комплексну реінтеграційну допомогу, у тому числі юридичну, медичну, психологічну, фінансову, освітню та інші види допомоги 13485 українцям, які стали жертвам торгівлі людьми.
Якщо на початку 2000 років переважала торгівля людьми з метою сексуальної експлуатації, то зараз лідирує трудова експлуатація. Так само змінилося і співвідношення жертв торгівлі людьми за статтю – якщо раніше майже 85% потерпілих були жінки, то зараз понад 60% складають чоловіки.
Не варто вважати, що жертвами сучасних работорговців стають люди з низьким освітнім рівнем – як свідчить статистика, потрапити в рабство може будь-хто, зокрема, серед постраждалих чимало людей з технічною та, навіть, вищою освітою.
Торгівля людьми та експлуатація доведених до відчаю людей – загрози, що зростають в умовах економічної кризи та збройного конфлікту. Важка ситуація багатьох українців, зокрема, внутрішньо переміщених осіб, робить їх більш схильними приймати будь-які пропозиції працевлаштування.
Органами державної влади забезпечується підтримка постраждалих від торгівлі людьми:
- правова, психологічна, соціальна та матеріальна
- відновлення документів
- сприяння у працевлаштуванні
- медичне обстеження та лікування.
Кожен постраждалий має право на допомогу!