Розподіл оплати житлово-комунальних послуг між мешканцями квартири, житлового приміщення у гуртожитку

Розподіл оплати житлово-комунальних послуг між мешканцями квартири, житлового приміщення у гуртожитку є необхідністю вирішення гострих житлових проблем, таких як несплата житлово-комунальних послуг усіма повнолітніми квартиронаймачами, утворення заборгованість за такі послуги та наявність судового рішення про її стягнення.
Бажання розділити особового рахунку на оплату комунальних послуг може виникнути за різних обставин:
- в одному помешканні живуть декілька сімей або осіб, які не бажають залежати один від одного при оплаті комунальних платежів;
- між мешканцями відсутня згода на розподіл комунальних платежів чи один із пожильців взагалі не надає кошти на таку оплату.
У зв’язку із цим може складатися парадоксальна ситуація, оскільки обов’язок по сплаті комунальних платежів несуть всі власники та особи, що проживають у квартирі або будинку. Обслуговуючі організації хвилює лише факт надходження коштів на їх рахунки. Якщо хтось із мешканців не бажає надавати кошти на оплату, виходить, що інші мешканці мають оплачувати рахунки і за себе, і «за сусіда». Оскільки особовий рахунок єдиний і невчасна оплата може тягнути за собою застосування санкцій (пеня, штрафи тощо). Розподіл особових рахунків дає можливість кожному, за ким такий рахунок закріплений, оплачувати виключно за ті послуги, які були спожиті саме ним.
Особовий рахунок
Особовий рахунок - це «ідентифікатор» («умови») доставки рахунку на здійснення виплат за комунальними послугами. При розрахунку вказується конкретний платник, до якого (при несвоєчасному здійсненні виплат) буде пред'явлений судовий позов з боку органів житлово-комунального господарства (далі - ЖКГ).
Перед розділенням особових рахунків в приватизованих квартирах необхідно врахувати ряд важливих моментів. Так, за законом, постачання житлово-комунальних послуг здійснюється на підставі укладеного з власником квартири договору про обслуговування прибудинкової території та оплату комунальних послуг. Даний документ тісно пов'язаний з порядком користування житлом (в якості основних параметрів виступає кількість зареєстрованих і площа квартири). Вищезазначена угода укладається з одним із мешканців квартири, який повинен проводити щомісячну оплату послуг ЖКГ. Інші члени сім'ї мають рівні права на користування житлом.
Дана особливість докладно описана у чинній статті 156 Житлового кодексу УРСР, якою встановлюються права і обов'язки членів сім'ї власника жилого будинку (квартири) та передбачено, що члени сім'ї власника жилого будинку (квартири), які проживають разом з ним у будинку (квартирі), що йому належить, користуються жилим приміщенням нарівні з власником будинку(квартири), якщо при їх вселенні не було іншої угоди про порядок користування цим приміщенням. За згодою власника будинку (квартири) член його сім'ї вправі вселяти в займане ним жиле приміщення інших членів сім'ї, при цьому на вселення до батьків їх неповнолітніх дітей згоди власника не потрібно.
Члени сім'ї власника будинку (квартири) зобов'язані дбайливо ставитися до жилого будинку (квартири). Повнолітні члени сім'ї власника зобов'язані брати участь у витратах по утриманню будинку (квартири) і прибудинкової території та проведенню ремонту.
Спори між власником та членами його сім'ї про розмір участі в витратах вирішуються в судовому порядку.
Мешканці дійшли згоди
У випадку, якщо мешканці дійшли згоди щодо необхідності розподілу особових рахунків, вони можуть подати заяви до обслуговуючої організації та отримати кожен окремо особовий рахунок на сплату комунальних платежів. Суттєвим для цього є наявність згоди усіх проживаючих у квартирі осіб та власників між собою. Поділ особового рахунку має здійснюватися на прохання наймача. В результаті змінюється суть договору найму, і квартира стає комунальною. Члени сім'ї «перетворюються» у сусідів. Право на поділ особового рахунку має дієздатний і повнолітній громадянин України, що зареєстрований та проживає в квартирі. Для поділу рахунків до ЖЕК повинні бути здані заяви від усіх співвласників житла. При цьому оплата за комунальні послуги проводитися з урахуванням кількості зареєстрованих мешканців у квартирі. При відсутності лічильників розмір платежів багато в чому залежить від площі приміщення.
Примусовий розподіл особових рахунків у судовому порядку
Проблема ж може виникнути у випадку, якщо такої згоди немає і один із мешканців не зважає та відверто ігнорує правила співжиття та думку інших мешканців. В такому випадку виникає необхідність примусового розподілу особових рахунків у судовому порядку.
Пунктом 10 Правил користування приміщеннями житлових будинків (в редакції, затвердженій Постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2006р. №45) встановлено, що у разі коли між мешканцями квартири відсутня згода щодо оплати житлово-комунальних послуг та інших послуг плата розподіляється:
- за електроенергію при загальному лічильнику - пропорційно потужності побутового електричного обладнання кожного співвласника, наймача (орендаря);
- за газ, водопостачання та водовідведення, освітлення підсобних приміщень - за чисельністю членів сім'ї, що проживають у квартирі, та осіб, які проживають у квартирі більше ніж місяць;
- за послуги з централізованого опалення, утримання житлових будинків і споруд та прибудинкових територій - за встановленими тарифами відповідно до опалювальної та загальної площі приміщення, яким користується співвласник, наймач (орендар).
Разом із тим, вирішити питання про поділ особових рахунків як це передбачено Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної і гарячої води і водовідведення, можливо лише у випадку визначення конкретної житлової площі, якою користується кожна з осіб, яка претендує на оформлення особового рахунку на своє ім'я, та визначення площі приміщень, що перебуватимуть у спільному користуванні.
При подачі позовної заяви, питання про необхідність поділу особових рахунків, має бути поставлено чітко і коректно. Важливо визначитися з порядком користування житлом (кому і яка кімната буде належати). Варто звертати увагу, що після поділу житлові умови членів сім'ї не повинні погіршитися. Після винесення позитивного рішення про поділ особового рахунку, квартира або будинок, залишається у загальному користуванні, але кожен власник стає власником своєї частини житла та здійснює оплату за неї. Як вже згадувалося, одна частина квартири (кімнати) виділяється в окреме користування, а друга - в загальне. Якщо квартира занадто маленька, то для чіткого визначення порядку користування може проводитися будівельна експертиза.
Успішний розділ особового рахунку дає реальну можливість мешканцеві приватизувати свою кімнату (якщо квартира не була приватизована). Це, в свою чергу, дозволить розпоряджатися житлом на свій розсуд, не цікавлячись думкою «сусідів». У ситуації, коли квартира перебуває у приватній власності, мешканець може оплачувати тільки ту частину приміщення, яка відійшла йому за рішенням суду. Для цього проводиться перерахунок, відкривається новий особовий рахунок і складається договір.
Оскільки цивільним законодавством України не встановлено прямої норми, яка б врегульовувала правовідносини з приводу поділу особового рахунку з оплати житлово-комунальних послуг між спільними сумісними власниками квартири, то у даному випадку з метою врегулювання даного цивільно-правового спору необхідно використовувати норму ч.2 ст.373 ЦК України за правилами аналогії закону, встановленої ч.1 ст.8 ЦК України.
Позитивне рішення суду
Така ж правова позиція відображена в рішенні Червонозаводського районного суду м. Харкова від 07.02.2013 р. у справі № 2035/5980/2012 про розділ особового рахунку на оплату комунальних послуг.
Пеня за несвоєчасну оплату та відмова від централізованого опалення
9 листопада 2017 р. Верховна Рада України на засіданні ухвалила закон про житлово-комунальні послуги. Документ визначає єдину термінологію, запроваджує штрафи за прострочення оплати і надає можливість відмовитися від централізованого опалення і постачання гарячої води. Також закон передбачає запровадження перевірки якості послуг і можливість зменшити розмір сплати у разі надання неякісних послуг.
Штрафи за прострочення виплат
Споживач зобов’язаний сплатити пеню в розмірі, встановленому у договорі. Цей штраф буде не вище 0,1 відсотка за кожен день прострочення від суми боргу. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу. Також якщо споживач отримає зарплатню із затримкою, або ж держава невчасно перераховує кошти на субсидії, штрафні санкції не застосовуються. Цю норму запровадять з 1 січня 2019 року.
Договірні засади на отримання послуг ЖКГ
Учасниками договору є споживач (індивідуальний або колективний), управитель та безпосередньо виконавці комунальних послуг. Ціни на комунальні послуги встановлюють уповноважені державними органами або органами місцевого самоврядування. Ціна послуги з управління багатоквартирним будинком не регулюється на державному рівні, а вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за домовленістю сторін. Типовий договір з надання послуг затверджується Кабінетом міністрів. Ціна ж складається із витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території (відповідно до кошторису витрат) і винагороди управителю. Змінюватися ціна може виключно за погодженням сторін. У разі прийняття уповноваженим органом рішення про зміну цін/тарифів на комунальні послуги виконавець протягом 15 днів з дати введення їх у дію, повідомляє про це споживачам з посиланням на рішення відповідних органів.
Моделі договірних відносин між споживачами та виконавцями комунальних послуг
- індивідуальний договір (облік наданих послуг на вході в будинок та на вході у квартиру)
- індивідуальний договір (облік наданих послуг лише на вході в будинок)
- колективний договір (укладається управителем або іншою уповноваженою особою (у тому числі ОСББ) від імені та за дорученням співвласників)
- колективний споживач (може виступати юридична особа, що об’єднує індивідуальних споживачів (ОСББ, ЖБК)
Комерційний облік
Це передбачає встановлення лічильників на будинках для обліку теплової енергії та води усіх будівель, що приєднані до зовнішніх мереж (крім мереж систем автономного водопостачання).
Припинення надання послуг з боку споживача та виконавця
Виконавець комунальної послуги має право припинити/зупинити надання послуг у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі у встановлені терміни. А споживач має право відключитися від систем централізованого теплопостачання та постачання гарячої води і розірвати договір, попередивши про це виконавця не менш як за два місяці до дати розірвання договору. Умовою для дозволу на відключення від централізованого опалення і постачання гарячої води є наявність певної кількості вже відключених квартир в будинку. І наостанок, документ дозволяє не сплачувати вартість комунальних послуг (крім теплопостачання), якщо споживач не жив у помешканні понад 30 календарних днів.
Отримати консультацію з правових питань можна у Миколаївському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який працює за адресою: 54056, м. Миколаїв, вул. Космонавтів, 61, тел. (0512) 44-54-60, 44-54-61
Перейти на офіційну сторінку на Facebook можна за посиланням: https://www.facebook.com/1mykolaiv.centr.BVPD/
Цілодобово функціонує єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні.
Місце розташування та контакти відділів бюро правової допомоги:
Ще більше консультацій на інформаційному ресурсі WikiLegalAid, який можна знайти за посиланням wiki.legalaid.gov.ua
Новини на цю ж тему
Юридична допомога родинам полонених та зниклих безвісти: як і де отримати безоплатно
Які суми доходу дають право на безоплатну допомогу із зверненням до суду у 2024 році
Як система безоплатної правничої допомоги допомагає постраждалим від домашнього насильства
Яку інформацію повинне містити повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно?
Чому не можна поширювати інформацію про переміщення військових і яка за це відповідальність!
Відповідальність за тонування скла автомобіля: що потрібно знати?
Підстави та порядок заміни адвокатів або працівників центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги
Розмір та тривалість виплати допомоги по безробіттю
Підстави та порядок припинення надання безоплатної вторинної правової допомоги
Строк дії ухвали про тримання під вартою, продовження строку тримання під вартою
Підстави для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи
Суб'єкти права на безоплатну вторинну правову допомогу
Волонтери, їхні права та обов’язки
Порядок проходження корекційних програм особами, які вчиняють насильство в сім'ї
Умови надання та виселення із службових житлових приміщень
Порядок оформлення запрошення іноземцям та особам без громадянства на отримання візи для в’їзду в Україну
Адміністративна відповідальність за порушення права на доступ до публічної інформації
Хто має право на додаткову відпустку за роботу за комп'ютером
Відповідальність за відмову в працевлаштуванні осіб з інвалідністю
Права та обов'язки власників тварин
Порядок відмови від прийняття спадщини
Система безоплатної правової допомоги: види правових послуг
Захист персональних даних неповнолітніх
Порядок повернення коштів, викрадених з платіжних карток
Захист прав в Інтернеті
Порядок звільнення випускників медичних ВНЗ від проходження обов'язкового відпрацювання
Покрокова інструкція щодо усиновлення одним з подружжя дитини іншого з подружжя
Порядок оформлення посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон
Порядок стягнення аліментів із боржника, який відбуває покарання у місцях позбавлення волі
Сплата кредитної заборгованості подружжям після розірвання шлюбу між ними

Спадкування права на вклад у банку

Порядок оформлення та оплата простою на підприємстві

Права донорів в Україні

Покарання за незаконне перетинання державного кордону

Підстави звільнення від нарахованої заборгованості по сплаті аліментів

Адміністративна та кримінальна відповідальність за порушення у сфері військового обов’язку та військового обліку

Робоча зустріч міського голови
Переваги та недоліки встановлення газобалонного обладнання (ГБО) на автомобіль в Україні

Оформлення спадкових прав на земельну ділянку, що перебуває в оренді

Режим роботи Миколаївського місцевого центру з НБВПД та бюро на час карантина!
Семінар-нарада зі вчинення нотаріальних дій
Санітарні норми для торгівельних закладів (магазинів) під час карантину

Порядок отримання будівельного паспорта забудови земельної ділянки

Рівність прав чоловіків та жінок на відпустку по догляду за дитиною

Дії педагогічних працівників у випадку виявлення кібербулінгу

Відповідальність за несвоєчасне повернення банківського вкладу

Зміна і поновлення договору оренди земельної ділянки

Особливості виконання договірних зобов'язань в умовах карантину

Зміна прізвища дитини

Відповідальність за продаж неякісних лікарських засобів

Визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини

Компенсації та пільги громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи

Дії особи, якщо вона зазнала домашнього насильства

Порядок вирішення спорів у досудовому порядку, щодо земельних ділянок та прав на них

Відповідальність за порушення законодавства про звернення громадян

Посадові особи Управління Держпраці заохотили економічно активне населення м. Баштанки працювати офіційно

Особистий прийом відвідувачів Баштанським бюро правової допомоги - призупинено

Працюй легально – спокійно дивись у майбутнє

Загальні правила (принципи) виправлення помилок у Державному земельному кадастрі

Порядок вилучення з обігу банкнот усіх номіналів зразків до 2003 року

Загальний порядок проведення державної реєстрації права оренди земельних ділянок

Порядок скасування постанови державного виконавця про накладення арешту на грошові кошти у судовому порядку

Особливості оформлення спадщини на тимчасово окупованій території

Заборгованість за кредитним договором перед банком, що ліквідується

Порядок поновлення батьківських прав

Виборчий процес

Порядок отримання одноразової матеріальної допомоги особами, які постраждали від торгівлі людьми

Телефонному консультуванню БПД – три роки!

Викривачі корупції – категорія осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу

Діяльність бізнесу в умовах карантину

Правова допомога поруч! Як отримати безоплатну правову допомогу?

Як визнати заповіт недійсним

До уваги роботодавців малого та середнього підприємництва та фізичних осіб – підприємців, які є застрахованими особами!

Відновлено конкурс з відбору адвокатів, які залучаються для надання БВПД

Оподаткування грошових переказів, отриманих із-за кордону

Система БПД запустила власний канал у TikTok

Як в Україні захищають права дітей?

Влаштування до притулку особи, яка постраждала від домашнього насильства

Відповідальність за вчинення торгівлі людьми

Година безкоштовного консультування для аграрія

Оформлення біометричних документів для громадян, які раніше документувались на територіях, що є тимчасово окупованими

Умови призначення і виплати допомоги при народженні дитини

Оголошено відбір серед адвокатів для навчання та участі у пілотному проєкті з відновного правосуддя

Державний нагляд за охороною праці

Стартує онлайн-конкурс дитячих малюнків «Країна моїх прав»

Порядок реєстрації в державному аграрному реєстрі

Засвідчення вірності копій документів

Надання права на шлюб неповнолітній особі

Порядок та способи зняття арешту з розрахункових рахунків під час виконавчого провадження

Підстави та порядок звернення із заявою про видачу обмежувального припису

Легалізація самочинного будівництва

Земельний пай (оформлення спадщини)

Пілот Аграрного реєстру стартує у шести областях

Право на оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року (у формі книжечки)

Договір між батьками про сплату аліментів на дитину

Оголошено XII конкурс з відбору адвокатів, які залучаються для надання безоплатної вторинної правової допомоги

Як розрахувати орендну плату за пай

Види та умови укладання трудового договору

Визнання недійсним договору дарування земельної ділянки

Година цікавого правознавства «Твої права – твоя фортеця»

Порядок заміни посвідчення водія

Допомога у зв’язку з вагітністю та пологами для непрацюючих жінок

Захист прав дітей від насильства в сім'ї

Визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини

Здійснення пенсійних виплат внутрішньо переміщених осіб

Запобігання та протидія домашньому насильству

Пільги для учасників АТО за кредитними зобов’язаннями

Порядок дострокового виходу на пенсію військовослужбовця

Медичне обслуговування внутрішньо переміщених осіб

Реабілітація учасників АТО

Всеукраїнський урок «Я маю право»

Безкоштовні юридичні консультації

Пільги та гарантії для осіб з інвалідністю

Норма тривалості робочого часу

Відповідальність за спалення листя (рослинних відходів)

Додаткова відпустка одиноким матерям

Організація і проведення навчальних зборів з військовозобов'язаними

Порядок та підстави видачі дублікатів нотаріальних документів

Проходження та припинення альтернативної (не військової) служби

Патронат над дітьми

Порядок отримання дозволу на зброю

Соціальні відпустки та порядок їх надання

Багаж та ручна поклажа: як правильно перевозити речі під час авіаперельотів.

Порядок отримання податкової знижка на навчання

Умови та наслідки розірвання договору дарування

Вихідна допомога працівнику у разі його звільнення

Правове регулювання програми «доступні ліки»

Як оформити інвалідність дитини!?

Реєстрація місця проживання новонародженої дитини

Нещасний випадок на виробництві та порядок його розслідування

Створення безпечних і нешкідливих умов праці. Державний нагляд за охороною праці

Порядок призначення та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій

Правовий всеобуч для учнів

Правовий форум у рамках Всеукраїнського тижня права

Всеукраїнський тиждень права в Христофорівській школі

Всеукраїнський тиждень права у Баштанській школі №1

Всеукраїнський тиждень права у Пісківській школі

Тиждень правоосвітньої роботи у Баштанській ЗОШ №2

Тиждень права у Новопавлівській школі

Всеукраїнський тиждень права у Плющівській школі

Всеукраїнський тиждень права в Новоіванівській школі

Правові знання для кожного громадянина

Тиждень правової освіти в Баштанському ЗДО №2 «Віночок»

Права людини: від витоків до сьогодення

Подорож країною закону

Всеукраїнський тиждень права розпочався
