Відбулася інформаційна кампанія «Менше сміття – краще життя»
Сьогодні в Баштанській територіальній громаді, як і в Україні в цілому, склалася критична ситуація довкола твердих побутових відходів (ТПВ), що спричинено постійним зростанням їх утворення та накопичення, недосконалими практиками поводження з ними, а також зміною морфологічного складу відходів, яка відбулася впродовж останніх кількох десятиліть
З метою акцентування уваги мешканців Баштанської громади щодо правильного поводження з побутовими відходами, що сприятливо впливатиме на стан навколишнього середовища, 12 квітня працівники КП «Добробут» провели у місті інформаційну кампанію «Менше сміття – краще життя». В рамках кампанії проводились інформаційно-мотиваційні зустрічі з мешканцями міста щодо поводження з твердими побутовими відходами.
Серед видимих негараздів – засмічені населені пункти та водні джерела, тліючі звалища, знищення цінних ресурсів. Серед невидимих – існуюча ментальність, яка дозволяє людям жити в засміченому середовищі та безцільно розкидатися цінними ресурсами.
Стихійні звалища та забруднене довкілля нікуди не зникають та лишаються проблемою, яка стоїть перед громадою. До того ж законодавство створює правовий тиск на місцеві громади, щоб спонукати їх створювати системи поводження з ТПВ.
Для того, що б поліпшити ситуацію зі сміттям, досить почати самому відповідально підходити до цієї проблеми, а також навчати особистим прикладом дітей, родичів та знайомих.
Найрадикальніший спосіб боротьби із зайвим сміттям – зменшити споживання загалом. Купуючи щось, варто задуматися, чи не стане річ просто черговою крупинкою у купі сміття і чи така вона вам необхідна насправді.
Містянам вручали інформаційні листівки «12 порад як зменшити кількість відходів», які містили такі поради:
- купуйте предмети з перероблених матеріалів;
- використовувати тару багаторазово: витративши до кінця, наприклад, баночку рідкого мила, можна її не викидати, а знову наповнити милом із пакета без дозатора, який у вигляді відходів буде меншого обсягу;
- компостуйте органічні відходи та листя;
- кидайте сміття тільки в контейнери;
- купуйте ялинку в горщику, а навесні її можна буде висадити у землю;
- використовуйте папір з двох сторін. Видрукувані з одного боку листи можуть бути використані на чернетки;
- відмовтеся від видачі чека в банкоматі, якщо він Вам не потрібен;
- використовуйте акумулятори (або блок живлення) замість батарейок. Не забувай, що батарейки та акумулятори вимагають безпечної утилізації;
- посилайте електронні листівки замість паперових;
- стискуйте пластикову тару перед тим, як її викинути;
- купуйте каву у свою філіжанку або термокружку;
- придбайте екосумку або зшийте сумку-шоппер чи авоську, яку можна використовувати щоразу, ідучи до магазину.
А також розповсюджували постери про шкідливість відходів, які, потрапляючи на сміттєзвалище, забруднюють навколишнє середовище – ґрунт, повітря, воду, – залишаючись там від декількох до сотень років тому, що в природних умовах вони не можуть швидко трансформуватись бактеріями та під дією інших природних чинників, наприклад папір переробляється за 2-3 роки; консервна банка – 120-150 років; звичайний поліетиленовий пакет – 200 років; пластикова пляшка – 500 років; скло – більше 1000 років. В першу чергу, довкілля забруднюється фільтратом – це отруйна рідина, яка проходить через усе тіло звалища і несе із собою у підземні води забруднюючі речовини. Окрім того, у фільтраті довгий час залишаються бактерії, які спричиняють захворювання практично в усіх живих організмів. Фільтрат може потрапляти як до поверхневих, так і до ґрунтових вод і спричиняти їх забруднення.