Щодо прощення (списання) податкового боргу та фінансових санкцій
Станом на 1 січня 2021 року по Миколаївській області обліковується податковий борг в сумі 1464,9 млн грн, з них підприємства комунальної форми власності – 123,4 млн гривень.
Головне управління ДПС у Миколаївській області інформує, що 10 грудня 2020 року набрав чинності Закон України від 04 грудня 2020 року № 1072-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», яким регулюються питання прощення (списання) податкового боргу та фінансових санкцій за умови сплати основної суми податкового боргу (далі – Закон України №1072).
Так, ДПС України відповідно до вимог пункту 24 Закону України №1072 платникам податків Миколаївської області у яких станом на 01 листопада 2020 року обліковувався податковий борг, сукупний розмір якого за усіма податками і зборами не перевищував 3060 гривень та залишився несплаченим станом на дату списання, одноразово списала податковий борг на загальну суму 52,2 млн гривень.
Крім цього, пунктом 23 підрозділу 10 розділу XX Податкового Кодексу України передбачено списання пені та штрафних санкцій у разі погашення платниками податків податкового боргу, що виник станом на 01.11.2020, протягом 6 місяців з дня набрання чинності Законом №1072 та за умови сплати поточних податкових зобов’язань (п. 23 підр. 10 розд. XX ПКУ).
Тобто, платникам податків, які погасять у повному обсязі протягом 6 місяців з дня набрання чинності Законом №1072 суми податкового боргу за основним платежем (без штрафних санкцій, пені, крім несплачених процентів за користування розстроченням/відстроченням), що виник станом на 01.11.2020, та за умови сплати поточних податкових зобов'язань у повному обсязі, штрафні санкції і пеня, що залишилися несплаченими на дату повної сплати такого податкового боргу, підлягають списанню.
Таке списання здійснюється у порядку, визначеному для списання безнадійного податкового боргу, за заявою платника податків.
Платники податків, які виявлять бажання скористатися можливістю списання податкового боргу з штрафних санкцій та пені, мають подати до податкового органу за місцем обліку такого податкового боргу заяву у довільній формі про наміри скористатися вказаними положеннями Закону №1072.
У такій заяві обов’язково зазначається сума податкового боргу, яку платник планує погасити протягом 6 місяців з дня набрання чинності Законом №1072, що виник станом на 01.11.2020, а також зобов’язання щодо сплати протягом цього періоду поточних зобов’язань у повному обсязі.
За результатами моніторингу погашення платником податкового боргу та поточних податкових зобов’язань, у разі повної сплати платником основного платежу, штрафні санкції не застосовуються, а пеня – не нараховується.
Штрафні санкції та пеня, що залишилися несплаченими на дату повної сплати податкового боргу з основного платежу, підлягають списанню за заявою платника податків.
Звертаємо увагу, що при погашенні податкового боргу застосовується черговість зарахування коштів, що сплачує такий платник податків, у рахунок погашення податкового боргу, визначена п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу.
Перелік підприємств-боржників,у яких станом на 01.11.20 обліковувався податковий борг за основним платежем :
Код району |
Назва району |
Код платника |
Назва платника |
Сума боргу за грошовими зобовязаннями, тис грн |
1411 |
Баштанський район |
32093667 |
КП "ДОБРОБУТ" |
0,12 |
У разі погашення вищезазначеними платниками податків податкового боргу по основним грошовим зобов’язанням, що виникли станом на 01.11.2020, протягом 6 місяців з дня набрання чинності Законом №1072 та за умови сплати поточних податкових зобов’язань, таким платникам податків за орієнтовними даними буде списано у разі їх звернення штрафні санкції та пеня .
Головне управління ДПС у Миколаївській області